Sınıfımdaki Masallar

Okulda ilk yaptığımız masal köşemiz

Masallar kulaktan kulağa, dilden dile dolaşır. Peki ya sınıfa girerse ne olur? Felsefe öğretmenliğim boyunca gerek mitolojiden, gerek hikayelerden güç aldım. Onları sınıfın içine olabildiği kadar kattım. Ama masalları sınıfa sokmak nasıl olacaktı? Hele ki çocuklarla değil, ergenlerle çalışıyorsak? Bu noktada beni yüreklendiren ‘Seiba Anlatan Öğretmen’ programına teşekkürlerimi gönderiyorum. Her ay yurt içinden ve yurt dışından gelen öğretmenlerle bize dolu bir program sundu. Her ayın sonunda buluştuk, konuştuk, dertleştik, birbirimizden öğrendik. cesaret aldım ve başladım liselerde masal çalışmaya. Hem kendi sınıflarımla hem de derslerine girmediğim onuncu sınıflarla. Temam da belliydi. ‘Masallar birleştirir.’

Teknolojiden uzak kalarak bir kaç dakika bile olsa aynı çemberin etrafında oturup birbirimizi dinleyebiliyor muyduk? Birbirimize hikayelerimizi anlatabiliyor muyduk?

 

Drama sınıfında birlikte hikaye oluşturuyoruz!
Orman Okulu’nda masallara yer olmaz mı?
Koşan Kaplumbağa Anaokulunda masal diyarına bir yolculuk

Köyde öğretmenlik yaptığım sırada ise , masal malzemelerimiz dal parçaları, yağmurdan sonra çıkan mantarlardı. Köy okulunun bahçesinde, mevsim geçişlerini rahatça hissedebiliyorduk.