Çocuklarla Felsefe

 

Ana sınıfı öğrencileri ile birlikte

 

Amerikalı Felsefe profesörü Matthew Lipman tarafından 1960 lı yıllarda geliştirilen ‘Çocuklar İçin Felsefe’ ; felsefe öğrenmenin erken yaşlarda başlamasını savunan ve bunun için geliştirilen bir metodoloji.

P4C ( Philosophy For Chidren), çocukların ve gençlerin akıl yürütme, sorgulama becerilerinin gelişmesi için bir yol sunuyor ve bu durum biz eğitimciler için çok değerli.

 

 

P4C ile tanışmam, Özge Özdemir ve Onur Bakır tarafından verilen eğitim ile oldu. Eğitim boyunca çeşitli hikayeler ile bu metodu uyguladık. Bir hikaye anlatıcısı ve bir felsefe öğretmeni olarak , felsefe ve hikayelerin nasıl kol kola yürüdüğüne şahidim. Çocuklar İçin Felsefe , hikayeleri felsefe alanında daha fazla kullanmak için güzel bir metot sunuyor.

Liselerde felsefe öğretmenliği yaptığım süre boyunca bazı öğrencilerimden felsefenin çok soyut ve karmaşık olduğuna dair geri bildirimler alıyordum. Bu duruma fazla şaşırmıyorum. Felsefe ile on altı yaşında karşılaşan öğrenci, felsefe dersine karşı nasıl bir tutum alacağını bilemiyor ve zorlanıyor. Felsefe eğitiminin ilkokul döneminden itibaren zorunlu olması gerektiğini düşünüyorum.

Çocuklar İçin Felsefe uygulamasını ilk önce lise grubumdaki öğrencilerime uyguladım. İsminin içinde çocuk kelimesi geçmesine bakmayın, P4C aynı zamanda ‘philosophy for community’. Yani bu metot sadece çocuklarla değil, aynı zamanda topluluklarla, lise öğrencileriyle de kolayca uygulabiliyor. Şimdiye kadar bu metodu uyguladığım gruplar lise öğrencileri ve 5 yaş öğrencileri. 5 yaş öğrencilerinden  oldukça farklı ve yaratıcı geri dönüşler alıyorum ve bu beni çok mutlu ediyor. Çocuklar için felsefe engin bir deniz… Çalışılacak çok meselemiz, yürünecek çok yolumuz var.

Bize bu uygulamayı armağan edenlere sonsuz teşekkürler.