Hakkımda

Işıl İstanbul’da doğdu ve büyüdü. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirdikten sonra uzun yıllar Felsefe Grubu Öğretmeni olarak çalıştı. Test kitaplarına metin ve sorular hazırlıyor, sınav maratonunda öğrencileri ile birlikte koşuyordu. Hayatta hiçbir zaman tek yönlü olmaktan hoşlanmadı. Şan ve piyano dersleri, yurt dışında drama kursları derken , bir gün toprağın çağrısını duydu. Buğday Derneği’nin çiftlik ağları ile yaz kış demeden Türkiye’deki çiftliklerde çalışmaya başladı. Bu yolculuk meralar, arılar, bitkiler ve tohum üzerine idi. Var olan , eskiden gelen alışkanlıklar tamamiyle değişiyordu çünkü köyde yaşamak , şehirde yaşamaktan farklıydı. Tüketici hayattan üretici hayata nasıl geçerim, nasıl daha az tüketirim diye oldukça kafa yordu. Yeryüzü Derneği ile tanıştı ve gerek İstanbul Ofisi’nde gerek Sakarya’daki köyde dernek ile pek çok çalışmaya katıldı, atölyeler düzenledi.

Düzce, Saz Köyü
Datça’da Arıcılık

Türkiye’de elliye yakın ekolojik çiftlik, topluluk ve ekoköy girişimlerinde çalışmalar yaptı, kırsal hayatı deneyimledi. Doğa Okulu ile tanıştı, bireysel yolculuklarından farklı olarak bu toplulukla Anadolu’yu dolaştı ve doğayı okuma üzerine pek çok  deneyim edindi.

 

 

 

 

İstanbul’a geri döndüğünde öğretmenliğe bakışı oldukça değişmişti. Yolculuğunda tanıştığı Şiddetsiz İletişim, Hikaye Anlatıcılığı’nı sınıflarında uygulamaya başladı, okulda ekoloji kulübü kurma yolunda girişimler başlattı, onuncu sınıf öğrencileri ile Malva Permakültür Çiftliği’ne gezi düzenledi.

 

Ayrıca, Buğday Derneği gönüllüsü olarak, Kız Meslek Lisesi’nde okul bahçesi kurma uygulaması yürüttü.  Seiba Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı’nın ‘Anlatan Öğretmen’ programına katılarak yurt içi ve yurt dışından gelen pek çok hikaye anlatıcısı ve eğitmen ile çalışma imkanı oldu.

 

Little Thinkers Society’nin düzenlediği Philosohy For Children/ Community eğitimlerine katıldı , Çocuklar İçin Felsefe metodolojisinin  Türkiye’ye gelmesinden oldukça mutluluk duydu.

 

Hayatının son dönemlerinde çoğunlukla olduğu gibi,  kalbinin çağrısını dinledi ve Köyceğiz’e bağlı Çandır Köyü’nde yeni açılan bir anaokulu için öğretmenlik yapmaya gitti. Köyde yaşamak, çocukların gelişimi ve köye gelen  yardımlar ile sınıflarında büyük bir kütüphane kurulması , onu çok mutlu etti.

Işıl şu anda felsefe, ekoloji ve hikaye anlatıcılığı üzerine İstanbul’da bağımsız atölyeler düzenlemektedir. Şile Orman Okulları ve  AÇEV Oyun Odaları eğitmeni, BBOM Öğretmen Köyü köylüsüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir