Ekolojik Bal Üzerine

tüketim birliği toplantısından sonra, edirne'de arıcılık yapan çift tarafından bilgilendirilirkenGeçtiğimiz pazar, İTÜ Ayazağa Yerleşkesi’nde ‘Ekolojik Bal Nasıl Üretilir? ‘ söyleşisi yapıldı. Topluluk Destekli Tarım projesi kapsamında Keşan’da arıcılık yapan Deniz-Onur Toka çifti sorularımızı yanıtladı.
Konvansiyonel arıcılık ile doğal arıcılık arasındaki fark nedir?
İlaç kullanmadan arıcılık nasıl yapılır?
Kovanda işler nasıl yürüyor?
Gezici olmadan arıcılık yapmak mümkün mü?
Arıcılığa nasıl başlamalı?
Arıların sağlığını tehdit eden hastalıklar nelerdir?
Bal Hasadı nasıl yapılır?

Arıcılık yapalım ya da yapmayalım, bal tüketiyorsak bu soruların cevaplarını bilmemiz gerekir diye düşünüyorum. Açıkçası üreticileri gözlemledikten; balın, peynirin, domatesin , biberin üretimine şahit olduktan sonra , çok soru sormaya başladım. Gerçekten, bal nasıl üretilir? Bir keresinde arılar için kullanılan ilacın prospektüsünü okumuştum, kovanı ilaçladıktan sonra belirli bir süre- yanlış hatırlamıyorsam bir ay – hasat yapılmaması gerektiğini yazıyordu. Peki satın aldığımız balın bu kurala uyduğunun garantisini kim verebilir? Bu durumda iki yol var: Ya güvendiğimiz üreticiden bal alacağız ya da kendi balımızı kendimiz üreteceğiz. Bir an hayal ettim, bulunduğu bölgede arı yetiştiren, hem arılara hem de çevredeki bitki florasına duyarlı bir topluluk, şehrin içinde yeşillenen bölgeler… Ütopya mı?

*Topluluk Destekli Tarım,Yeryüzü Derneği’nin yürüttüğü bir proje. Küçük köylünün ürettiği ürünleri tüketicilere doğrudan ulaştırmayı hedefliyor. Tüketim Birliği’nin her ay yayınlanan bir listesi var , bu listedeki üreticiler organik sertifikası olan ya da doğal yollarla üretim yapan kişiler.Tüketici bu yolla doğal gıdaya ulaşabiliyor ve bence en önemlisi üreticisini tanıyor. Haberiniz olsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir