Çocuklar İçin Felsefe

Bir devlet okulundaki ilkokul öğrencileri ile yaptığım çalışmadan

Amerikalı Felsefe profesörü Matthew Lipman tarafından 1960 lı yıllarda geliştirilen ‘Çocuklar İçin Felsefe’ ; felsefe öğrenmenin erken yaşlarda başlamasını savunan ve bunun için geliştirilen bir sistem.

P4C ( Philosophy For Chidren), çocukların ve gençlerin akıl yürütme, sorgulama becerilerinin desteklenmesi için ortaya konulmuş. . Bunun biz eğitimciler için çok değerli olduğunu düşünüyorum.

P4C ile tanışmam, Özge Özdemir ve Onur Bakır tarafından verilen eğitmen eğitimi ile oldu. Eğitim boyunca çeşitli hikayeler ile bu metodu uyguladık. Bir hikaye anlatıcısı ve bir felsefe öğretmeni olarak , felsefe ve hikayelerin nasıl kol kola yürüdüğüne şahidim. Çocuklar İçin Felsefe , hikayeleri felsefe alanında daha fazla kullanmak için güzel bir yol sunuyor.

Liselerde felsefe öğretmenliği yaptığım süre boyunca bazı öğrencilerimden felsefenin çok soyut ve karmaşık olduğuna dair geri bildirimler alıyordum. Bu duruma fazla şaşırmıyorum. Felsefe ile on altı yaşında karşılaşan öğrenci, felsefe dersine karşı nasıl bir tutum alacağını bilemiyor . Dersin içindeki kavramları körü körüne ezberlemeye çalışanlar, kulaktan dolma bilgilerle dersin çok zor olduğunu düşünenler… Lisede M. Lipman’ın ‘Çocuklar için Felsefe’ metodunu görmeden  önce de kendi sınıflarıma yönelik arayışlar içindeydim, felsefeyi nasıl daha anlaşılır hale getirsem diye. Son dönemlerde alana dair anlatımı akıcı bir çok kitap çıktı. Bu elbette bir yerden başlamak isteyenler için güzel bir gelişme. Yine de kitabın kolay okunur olması eksikleri giderir olmasının bir ölçütü değil.  ‘Çocuklar İçin Felsefe’ kazanımlar, süreç ve geri bildirimler üzerinden yol aldığı için benim uyguladığım ve daha da derinleşmek istediğim bir alan.

Çocuklar İçin Felsefe metodunu  ilk önce lise grubumdaki öğrencilerime uyguladım. İsminin içinde çocuk kelimesi geçmesine rağmen, yaşı büyük gruplarda da çok güzel çalışıyor.  P4C aynı zamanda ‘philosophy for community’.  Bu yöntem  sadece çocuklarla değil, aynı zamanda topluluklarla, lise öğrencileriyle de kolayca uygulabiliyor. Ben şimdiye kadar okul öncesi, ilkokul ve lise gruplarıyla çalıştım. 5 yaş öğrencilerinden  oldukça farklı ve yaratıcı geri dönüşler aldım, ilkokulların akıl yürütmelerine ise hayran kaldım. Lise öğrencilerimle dersime ise farklı bir soluk geldi.

Bu alanda farklı yaş gruplarıyla, farklı bölgelerde çalışma niyetim var. Sorgulamaya alan açmak, birbirimizi görmek, birbirimizi dinlemek, keşfetmek için güzel bir bahane 🙂

Eğer çevrenizde ‘Çocuklar İçin Felsefe, Topluluk İçin Felsefe ‘ ile ilgilenen okullar, sivil toplum kuruluşları, ya da topluluklar varsa benimle iletişime geçebilirsiniz: isilkayagul@hotmail.com