Sınıf Çemberleri

Sınıf Çemberi Nedir?

Sınıf çemberi, fotoğraflara bakıldığında sandalyeleri çember şeklinde dizmek olarak algılanabilir ancak elbette sadece bu şekilde tanımlanamaz. Bu oturma şeklinde hiyerarşik düzenden farklı olarak ön-arka, baş-son, ast-üst gibi sınıflandırmalar yok.  Çemberde bir kolaylaştırıcı var, diğerleri öğrenci. Ben diliyle konuşuluyor ki, yargılamalar suçlamalar olmasın, konuşan kişi kendine dönerek kendi dilinden konuşsun. Bir konuşma nesnesi var, konuşmak isteyen öğrenci, bu konuşma nesnesini alarak konuşmaya başlıyor. Bu pratiği seviyorum, konuşan kişiye kendi içine bakma ve diğerlerine de can kulağı ile dinleme olanağı sağlıyor.

Dokuzuncu Sınıflar ile bir hikaye çemberi

Hikaye çemberini, felsefe dersi müfredatında, dersin arasına hikayeler serptiğimde kullanıyorum. Geçen sene ayrıca,’Çocuklar için Felsefe’ eğitim içeriğini kendi lise grubuma uyguladım . Bu yöntem derslerde bizim için oldukça faydalı oldu.

Yukarıdaki fotoğraf, dokuzuncu sınıflarla yaptığım hikaye çemberinden. Okul idaresi beni destekledi ve etkinlik saatinde onlarla hikaye çemberi yapmamı kabul etti. Bu alan birbirimizi okulun içine yavaşladığımız, birbirimizi duyduğumuz, gördüğümüz bir alan ve bizim için çok kıymetli. Hikayeler, insanları birbirine bağlar.