Bodrum Üretici Pazarı’nda Bir Gün

 

tarhana21 Aralıkta doğa bayramı Narduğan’ı kutlamak için yolum Bodrum’a düştü. Bodrum’a gelmişken hemen gitmek olmaz. Burada ilgilendiğim doğal tarım ve alternatif eğitim üzerine çalışmalar yapan kuruluşları ziyaret etmek istiyorum.  Ertesi sabah İrem telefonda Üretici Pazarına gideceğini söyleyince hemen katılıyorum ona.


Üretici Pazarı, Bodrum Belediyesi ve Bodrum Tohum Derneği tarafından hayata geçirilmiş. Bodrum Tohum Derneği, Bodrum’da geleneksel ve yerel tohumlarımızın yaşatılmasını, yaygınlaştırılmasını ve doğal üretim tekniklerinin sonraki nesillere aktarılmasını sağlamak amacıyla kurulmuş bir oluşum. Dernek köyleri gezerek yerli tohum envanteri oluşturuyor, hızla bozulup yok olmakta olan yerel bitki türleri ve hayvan ırklarına ilişkin bilimsel ve geleneksel bilgileri topluyor, çeşitli arazilerde, ıslah ve geliştirme çalışmaları yapıyor.
Bodrum Üretici Pazarı , her Çarşamba farklı köylerden gelen yaklaşık on üretici ile Bodrum Pazar Yerinde kuruluyor. Pazarda  üreticilerle tanışma ve sohbet etme imkanım oldu.

Raşit Amca Saz köyünden geliyor. Eskiden arıları varmış, arkadaşının kovanlarla geçirdiği bir trafik kazasından sonra arıcılığı bırakmış. Boy boy sepetler örüyor şimdi- bu sepetlere bayılıyorum, nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorum ne mutlu dönem dönem kurs veriyormuş-,tahta kaşıklar yapıyor,pazarda bunları ve bahçesinden getirdiği yeşillikleri satıyor. Kanser hastası, hayata öyle güzel tutunmuş ki. raşit

Diğer bir üretici Güler Teyze, Çomakdağ’dan. Bana  nereden geldiğimi soruyor. ‘İstanbul’ deyince bana İstanbul’daki kızının adresini veriyor, ‘Bir eksiğin olursa, başın sıkışırsa çekinmeden git’ diyor. Bilmiyor ki beni İstanbul’da değil, köyünde misafir etse nasıl mutlu olacağım. Pazar için mevsim sebze ve meyvelerini getirmiş. Ayrıca dağ otları, kendi ürettiği ürünler var tezgahında .güler

Ayşin, Çömlekçi Köyünden geliyor,eşi İsmail ve kayınpederi Ahmet Amca  ile yedi dönümlük bir arazide üretime devam ediyorlar. Ahmet Amca yıllardır yerel tohumları biriktirirmiş ayrıca Goji Berry ağaçlarını yarımadaya ilk o getirmiş.ayşin

Fatma- Hüseyin Uzun çifti 9 yıldır profesyonel çiftçilik yapıyor. Tarlası dağların arasındaymış ve oraya sadece dere yolundan ulaşılırmış. ‘Masal diyarı gibi olmalı’ diyorum. Baharda yanlarına gitmem için sözleşiyoruz.

Sadece Hüseyin Amcalar değil diğerleri baharda çağırıyorlar beni. ‘Şimdi zeytin işi var, başımız sıkışık ama baharda gel’ diyorlar. Yaşasın, bir dolu kapım oldu yine!   Pazarda toprak kokusunu hissediyorum toprağın verme hallerini ve insan ile toprak arasında kurulan aracısız bağı. Zaten çiftçilere her yaklaştığımda bana da kendi yediğimi yetiştirme üzerine bir istek geliyor.tarhana

Ayrıca pazarda kadın emeği buram buram hissediliyor. Çeşit çeşit yemek de var tezgahlarda. Ot yemekleri , sadece keçiboynuzu unundan yapılmış kek, bulgurla yapılmış sarma, keçiboynuzu pekmeziyle yapılmış kaşık helvası bunlardan bazıları.

Ne mutlu ki yolculuğum sırasında  sağlıklı gıdaya ulaşmak için kurulan pek çok oluşum gördüm. Tohum Derneği vasıtasıyla kurulan Üretici Pazarı da bunlardan biri. Dilerim pazar daha fazla kişiye ulaşır, geniş kitleler tarafından duyulur. Üreticiler de bizlere tohumların hikayelerini anlatmaya devam eder.

Bodrum Tohum Derneği

Tel : 0 541 261 00 48
email : bodrumtohum@gmail.com
Facebook: bodrum tohum derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir