Blogumun Adı 'Hayat Günesin Altında Bir Oyun' Simdi Bir Etkinlige Dönüşüyor :)

nöbetçi son

Ne zamandır iki yıllık yolculuğumu özetleyen bir etkinlik yapmayı planlıyordum, dostlarla, yola çıkmayı planlayıp da cesaret (!) edemeyenlerle, konuşalım, paylaşalım niyetiyle. ‘Hikayelerini dinlemek istiyoruz’ diyen pek sevgili arkadaşlarıma anlatamıyorum, İstanbul’a gelince bir araya gelemiyoruz diye üzülüyordum. Dilerim ‘Hayat Güneşin Altında Bir Oyun’ buna vesile olur, yazılarımı birleştirdiği gibi bizi de birleştirir.

Etkinliğin Facebook’taki metni şöyle:

Türkiye’deki ekolojik çiftlik ziyaretlerine ilk başladığımda yazı yazmam ve oralarda neler olup bittiğini anlatmam yönünde arkadaşlarım talepte bulunuyordu. Paylaşmak güzeldir, benim gibi gezgin olan sevgili arkadaşım Rüzgar Yolgezer blog açmama yardım etti ve ben yazmaya başladım. Az gittim uz gittim, çoğunlukla da yazdım. Blogumun ismini Pavese’nin bir cümlesinden esinlenmiştim: ‘Hayat Güneşin Altında Bir Oyun’* Kalbimin çağırdığı yerlere gittim, çoğu kez oyun gibi yaşadım, yazmak da pek keyifli oldu, sıra geldi söze. Güneşin altında keşfettiğim oyunlar ‘beni anlat’ diye kulağıma fısıldıyor. Zaman geçiyor, oyunlar hikayeye dönüşüyor, ben de bir hikaye anlatıcısına. Şimdi İstanbul’da bir eylül akşamında sizi hikayelerimi dinlemeye davet ediyorum, ne dersiniz?

*‘Tüm yaşam’, diye düşünüyorum böylesi sabahlarda, ‘tüm yaşam güneş altında bir oyun’

Işıl Kayagül, 2013 yılı yazında eğitimci kariyerini bırakarak gezginlik kariyerine başladı. Marmara- Ege- Akdeniz bölgelerinde çiftliklerden başlayarak köydeki aileleri ve şehirden göçen toplulukları ziyaret etti, gönüllülük yaptı. İki yıl boyunca zeytinden bal hasadına, saman ev yapımından inek sağmaya kadar farklı deneyimler kazandı. Yol bu belli mi olur? Bir bakmış masal diyarında, Şahmaran’ın yanında ; bir bakmış Çamtepe’de haikular dünyasında. Blog yazıyor, fotoğraf çekiyor, hikaye anlatmayı seviyor. Başka Bir Dünya’nın mümkün olduğuna inanmış durumda . İlerleyen dönemlerde topraktan doğrudan üretmeye, daha çok şarkı söylemeye ve dans etmeye niyet ediyor.
Bu etkinlik armağan ekonomisine dayanıyor. Katılım için herhangi bir ücret belirlenmedi, bir armağan kutumuz olacak ve gönlünüzden geçen miktarın tamamı destek çağrısı yapan Nöbetçi Kültür Kafe ye bırakılacak.

Nöbetçi Kafe:

Şair Nedim cad. Çatal Mektep sok 2/1c, 34000 Beşiktaş, İstanbul
Tel:0212 2272818
3 Eylül Perşembe 20.00-22.00
Bekleriz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir