Ankara Bu Aralar Pek Güzel

b

Ankara’da perma kültür çalışmalarından ağaç tanıma gezilerine, masal gecelerinden  şiddetsiz iletişim çalışmalarına kadar farklı etkinlikler düzenleyen pek sevdiğim bir oluşum var :  Ankara Yaşam Çemberi.

Topluluk, Ankara’da yapılan perma kültür günlerinin sonlanmasının ardından Filiz ve Doğukan’ın ‘Nasıl devam edebiliriz, şehirde nasıl çalışmalar yapabiliriz?’ sorusu ile oluşmuş. Yirmi kişi ile başlayan buluşma toplantısı kısa sürede yüz kişiye yükselmiş. Aslında Ankara Yaşam Çemberi şehirde yaşayıp benzer konulara ilgi duyan kişiler için bir buluşma noktası. Hemen her buluşmada aynı zamanda bir takas masası kuruluyor, gelen kişiler ihtiyaçlarına göre takas masasından ürün bırakıp alabiliyor. Ayrıca gıdanın doğal olmasına, üreticilerin desteklenmesine gayret ediliyor ve buluşmalarda yiyecekler çoğunlukla DBBB  den geliyor.

a
çemberin merkezi

Geçtiğimiz ay, Filiz ve Doğukan’ın daveti üzerine Yaşam Çemberi’nde yol hikayelerimi paylaştığım keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Sonraki günlerde  ise kendimi bir çemberin içinde buldum. Ankara Yaşam Çemberinin   yaptığı etkinliklerde çoğunlukla çember şeklinde oturulup ‘ben’ dili ile konuşulmasına, kalpten dinlemeye niyet ediliyor. Ankara’dan ayrılmadan önce, ‘ dayanışma, samimiyet, paylaşım ve birlikte yaşam’ konularının konuşulacağı  bir çemberi duyunca, otobüsümün saatini değiştirdim. İyi ki değiştirmişim. O gün buluşmaya gelen kişilerin çoğunu tanımamama rağmen kendimi yakın hissettim, farklılıklarımızı ve benzerliklerimizi ortaya koyabildiğimiz samimi bir ortam oluştu. Bunu çember pratiğine ve yargısız , açık bir dinleme alanının varlığına bağlıyorum. Beraber oyun oynadığımız, soru sorup birbirimizi dinlediğimiz böyle bir alanın varlığı ne güzel. Tez zamanda İstanbulda da olur dilerim.

Ankara Yaşam Çemberi, önümüzlerdeki günlerde çok hareketli :Emre ile şenlikli Ekonomi Atölyesi, Zumbara Ankara Buluşması , Argın’ın masal çemberi ve neler neler…Bence kaçırmayın, Ankara’daki dostlara duyurulur – ve Ankara’da olmayanlara da  🙂

Ankara Yaşam Çemberi’nin facebook sayfası : tıklayınız

Ayrıca, Gaia Dergide hakkında yayınlanan yazı burada

Ağaç tanıma gezisi üzerine

Yol hikayelerimi anlattığım etkinlik

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir